Trávnik musí veľa vydržať a zároveň by mal aj dobre vyyerať – všetko je otázkou správnej starostlivost. Odborník na trávníky, Walter Schwab, pestuje v bavorskom Waidhofenu profesionálne už mnoho rokov špeciálne trávníky. Také, aké ich poznáte z okolia veľkých nákupných stredísk aj také, ktoré poznáte z futbalových trávnikov. Zo svojej dlhoročnej praxe sa s Vami podelí o niekoľko tipov:


Tip 1: Precízne hnojiť

Nenechejte svoj trávník hladovať. Pokiaľ nepoužíváte pri údržbe trávnika mulčovanie je hnojenie základom. Trávnik by mal dostať 4-5 krát ročne správnu výživu. Predchádza sa tým aj rastu machu a buriny. Ako energetickú výživu doporučujeme organicko-minerálne hnojivo, vyrobené zčasti z extraktu z cukrovej repy, ktoré podporuje život v pôde pod zeleným kobercom. Posledné hnojenie v roku by se malo robiť v septembri. Na jar začneme s hnojením už po roztopení snehu.


Tip 2: Kosenie, kosenie, kosenie

Je to vlastne úplne jednoduché: Čím častejšie kosíte svoj trávnik, tým bude krásnejší. Aj keď sa Vy holíte iba 2x mesačne, pri starostlivosti o trávnik doporučujeme kosenie 2-3x za týždeň. Kto poctivo hnojí musí aj hodne kosiť. Na fotbalovom štadióne je trávnik vysoký necelé 2 cm, na záhrade môže narásť až na 3,5 cm.


Tip 3: Zavlažovať: ANO, ale utopiť NIE!

Pri zavlažovaní buďte skôr šetrnejší. Tu na rozdiel od hnojenia platí, radšej menej ako primnoho. Trávnik potrebuje vodu navyše iba pri horúčavách. Potreba vody pre trávnik je závislá na aktuálnych teplotách a zložení pôdy. Je preto ťažké uviesť záväzné konkrétne údaje pre intenzitu a frekvenciu zavlažovania. Pre orientáciu je však možné obecne stanoviť toto: v horúcich obdobiach s malými zrážkami zavlažujte dvakrát týždenne – pri každom zavlažovaní asi 15 litrov vody na štvorcový meter trávnika.


Tip 4: Nechať v kľude rásť

Keď se budete riadiť vyššie uvedenými radami, môžete urobiť pre zamatovo měkký, hustý a vitální trávník už jen jedno: nechať ho v kľude rásť.